Prawdą jest, że w fotografii duże znaczenie ma sprzęt, jednak nie zapominajmy, że jeszcze bardziej liczymy się my – fotografowie. Mechanika wszystkich procesów w tej dziedzinie jest nieodłącznym jej elementem, która idzie w parze z nauką i technologią. Odpowiednie ustawienia parametrów to bardzo ważny aspekt zrobienia danego zdjęcia, jednak nie jest on najważniejszy. Fotografia to nie pasja o charakterze technicznym, wręcz przeciwnie.
Niezależnie od tego, aby jednak wykonać takie zdjęcie, jakie chcielibyśmy, żeby ono wyglądało, warto znać podstawowe pojęcia i zasady z dziedziny fotografii. Oto niektóre z nich:
- ISO, czyli czułość matrycy na światło. Im wyższa wartość, tym wyższa czułość na światło. W jasny i słoneczny dzień wystarczy nam wartość 100 lub 200, jednak w dni pochmurne czy w ciemnych pomieszczeniach warto zastosować wartości 800/1600. ALE -im wyższe ISO, tym na zdjęciu pojawiają się większe szumy.
- Przysłona, czyli otwór w obiektywie, wpuszczający światło. Wpływa na głębię ostrości – mała głębia ostrości powoduje rozmycie tła, a duża uwydatnia ostrość pierwszych planów.
- Czas naświetlania elementu światłoczułego(matrycy), czyli czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej na matrycę pada więcej światła. Mierzony jest w ułamkach sekundy i UWAGA – im dłuższy czas, tym łatwiej rozmazać zdjęcie, a przy długich naświetlaniach statyw jest rzeczą niezbędną.
Poznaliście 3 główne parametry, które wykorzystuje się do ustawienia aparatu, aby wykonać zdjęcie w trybie manualnym, czyli innymi słowy – omówiłam Wam wskaźniki ekspozycji. Warto jednak wspomnieć o zasadach kompozycji i złotym podziale.
Jeżeli chcemy tworzyć zdjęcia, w których zarówno my, jak i inni ludzie będą widzieć duszę, to i aparaty fotograficzne, i ci, którzy się nimi posługują, muszą zawsze służyć wyższemu celowi niż mechanika. Tym celem jest wizja.
Technika jest ważna, ale nie najważniejsza.
I z taką myślą Was zostawię 😉
XOXO
lvkrl