Inspiracje

Inspiracja to pewien zapał twórczy lub natchnienie.

Zapewne każdego z Nas inspiruje coś lub ktoś inny, jednak postanowiłam przedstawić Wam moje własne propozycje z nadzieją, że Was również pobudzą do tworzenia.

LUDZIE

Bez wątpienia mogę przyznać, że największy wpływ wywierają na mnie ludzie. Może to być przyjaciółka, znajomy ze studiów czy obcy człowiek przechodzący obok mnie na ulicy. Szczerze mówiąc, to właśnie nieznane osoby spotykane zupełnie przypadkowo inspirują najbardziej. Poza tym uwielbiam fotografować ludzi, bo przecież wszyscy jesteśmy piękni!

ZDJĘCIA NA INSTAGRAMIE

Łatwo zauważyć, że Instagram staje się coraz bardziej popularnym portalem społecznościowym – oczywiście nie bez powodu. Jestem pewna, że wśród mnóstwa różnorodnych profili każdy znajdzie coś idealnego dla siebie – według mnie Instagram to skarbnica wielu wspaniałych zdjęć, dzięki którym nabywam nowe inspiracje. Mam także możliwość bycia na bieżąco z pracami moich ulubionych fotografów.

PRACE ZNANYCH FOTOGRAFÓW

Tak jak wspomniałam wcześniej, do tworzenia często inspirują mnie prace fotografów, których bardzo sobie cenię. Do ich grona należą:

Sonia Szóstak
Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik
Zuza Krajewska
Łukasz Dziewic
Weronika Ławniczak
Mateusz Tyszkiewicz
Agata Serge
Karolina Hanulak
Karolina Wilczyńska
Jacek Kołodziejski
Gosia Turczyńska
Agata Pospieszyńska
Asia Typek
Łukasz Pukowiec
Piotr Marzec
i wielu innych!
Każdy z nich posiada profil na IG, gdzie gorąco Was zapraszam!

VOGUE

Ten magazyn o modzie i stylu życia, oprócz niezwykle interesujących artykułów, jest zbiorem wielu wspaniałych zdjęć. Od momentu pojawienia się w sklepach VOGUE POLSKA zdążyłam kupić jego wszystkie wydania. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek po całym dniu z herbatką i niezastąpionym Vogue’iem.

KSIĄŻKI FOTOGRAFICZNE

Świetną alternatywą, aby się zainspirować i dowiedzieć więcej o fotografii są niezawodne książki o tej tematyce. Sama serdecznie mogę Wam polecić Zdjęcia z duszą autorstwa Davida duChemina, która towarzyszy mi w prowadzeniu tej strony 😉

XOXO
lvkrl

Fotografia czarno-biała

… czyli moja wielka miłość

Wyznaję taką zasadę – jeżeli odnajduję w swoich zdjęciach siebie, to znaczy, że posiadają one własną unikalną duszę. Takie odczucia zazwyczaj towarzyszą mi, kiedy zdjęcia po obróbce kończą w kolorach czerni i bieli – oczywiście nie umniejszając kolorowym fotografiom, które sama chętnie i często upubliczniam. „Czarno-białość” moich zdjęć sprawia, że czuję się do nich bardziej przywiązana. Mam wrażenie, że pozwala to na głębszą interpretację danej fotografii i zrozumienie niesionego przez nią przekazu. W tym poście postanowiłam pokazać Wam kilka zdjęć mojego autorstwa, które są mi szczególnie bliskie.
Oto moja fotografia.

64227564_328404384759716_5952947070234001408_n

DSC_0604

64315084_377315572897628_2539110461245227008_n

Zapraszam na mój profil na instagramie, gdzie znajdziecie więcej zdjęć!
Zachęcam też, żeby zostać ze mną na dłużej 😉
klik -> LVKRL

XOXO
lvkrl

Praktyczne zasady fotografii

Ostatnio, przeglądając różne media społecznościowe, natknęłam się na pewien ciekawy artykuł. Dotyczył on 18 praktycznych zasad fotografii cyfrowej dla amatorów, opracowany przez studentów Akademii Fotografii w Warszawie (Jakub Gładkowski i Paweł Ryczkowski), którymi postanowiłam się z Wami podzielić 😉

1. Nie spiesz się.

2. Pamiętaj o zoomach – korzystaj z nich.

3. Nie rób zdjęcia pod słońce, ponieważ wtedy postacie będą zaciemnione. Gdy jednak postanowisz to robić, dobrze byłoby doświetlić zdjęcie lampą błyskową lub użyć blendy.

4. Właściwy kadr wybierz podczas fotografowania. Przycinając zdjęcie w komputerze, zmniejszamy jego jakość.

5. Obejrzyj zdjęcie przez jego zrobieniem za pomocą podglądu i wtedy zdecyduj – kadr pionowy czy poziomy?

6. Staraj się, aby nieba nie było zbyt dużo w kadrze.

7. Pracując nad ujęciem fotografowanego, nie skupiaj się głównie na środku kadru. Eksperymentuj i sprawiaj, aby zdjęcia były bardziej intrygujące.

8. Fotografując postać, zdecyduj się czy chcesz zrobić zbliżenie twarzy, sylwetkę od pasa w górę czy całą postać.

9. Kadrując postać, nie obcinaj jej w kolanach, kostkach u nóg lub nadgarstkach.

10. Fotografując postać, ustaw ostrość na oczy osoby fotografowanej.

11. Przed zrobieniem zdjęcia jakiegoś obiektu, poszukaj najpierw ciekawego punktu widzenia.

12. Nie staraj się by osoba fotografowana wypełniała cały kadr. Często zdjęcie mniejszej sylwetki w ciekawym miejscu może mieć w sobie większą magię.

13. Zastanów się nad perspektywą. Nie bój się robić zdjęcia w nietypowych pozycjach.

14. Nie szukaj wzrokiem tylko osób i budynków. Cień dziecka, odbicie budynku w kałuży okażą się świetnym tematem zdjęć.

15. Czasami lampa błyskowa może sobie nie poradzić z oświetlaniem tematu fotografii, np. jeśli światła jest za mało – w nocy lub ciemnym pomieszczeniu.

16. Pamiętaj by ładować baterie w twoim aparacie i w wolnych chwilach kasować zdjęcia, które nie wyszły.

17. Zabezpiecz aparat przed warunkami zewnętrznymi. Piasek, woda, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura mogą go uszkodzić.

18. Czy warto fotografować wszystko? Mając kartę pamięci o dużej pojemności możesz zrobić tysiące zdjęć. Pamiętaj jednak, że zdjęcia są po to, by je oglądać a nie trzymać na twardym dysku. Zbyt duża ilość zdjęć może zanudzić podczas pokazywania. Powinieneś wybrać najlepsze zdjęcia i tylko te pokazywać.

Jestem pewna, że wszystkie zasady przydadzą Wam się w 100%. A teraz bierzcie aparat lub telefon do ręki i śmigajcie robić zdjęcia!

XOXO
lvkrl

Jak bardzo ważna jest technika?

Prawdą jest, że w fotografii duże znaczenie ma sprzęt, jednak nie zapominajmy, że jeszcze bardziej liczymy się my – fotografowie. Mechanika wszystkich procesów w tej dziedzinie jest nieodłącznym jej elementem, która idzie w parze z nauką i technologią. Odpowiednie ustawienia parametrów to bardzo ważny aspekt zrobienia danego zdjęcia, jednak nie jest on najważniejszy. Fotografia to nie pasja o charakterze technicznym, wręcz przeciwnie.

Niezależnie od tego, aby jednak wykonać takie zdjęcie, jakie chcielibyśmy, żeby ono wyglądało, warto znać podstawowe pojęcia i zasady z dziedziny fotografii. Oto niektóre z nich:

  •  ISO, czyli czułość matrycy na światło. Im wyższa wartość, tym wyższa czułość na światło. W jasny i słoneczny dzień wystarczy nam wartość 100 lub 200, jednak w dni pochmurne czy w ciemnych pomieszczeniach warto zastosować wartości 800/1600. ALE -im wyższe ISO, tym na zdjęciu pojawiają się większe szumy.
  • Przysłona, czyli otwór w obiektywie, wpuszczający światło. Wpływa na głębię ostrości – mała głębia ostrości powoduje rozmycie tła, a duża uwydatnia ostrość pierwszych planów.
  • Czas naświetlania elementu światłoczułego(matrycy), czyli czas otwarcia migawki. Im jest on dłuższy, tym więcej na matrycę pada więcej światła. Mierzony jest w ułamkach sekundy i UWAGA – im dłuższy czas, tym łatwiej rozmazać zdjęcie, a przy długich naświetlaniach statyw jest rzeczą niezbędną.

Poznaliście 3 główne parametry, które wykorzystuje się do ustawienia aparatu, aby wykonać zdjęcie w trybie manualnym, czyli innymi słowy – omówiłam Wam wskaźniki ekspozycji. Warto jednak wspomnieć o zasadach kompozycji i złotym podziale.

trojpodzial

Jeżeli chcemy tworzyć zdjęcia, w których zarówno my, jak i inni ludzie będą widzieć duszę, to i aparaty fotograficzne, i ci, którzy się nimi posługują, muszą zawsze służyć wyższemu celowi niż mechanika. Tym celem jest wizja.

Technika jest ważna, ale nie najważniejsza.
I z taką myślą Was zostawię 😉

XOXO
lvkrl